Czym są mieszkania bezczynszowe?
Czy to się opłaca?

Kupując mieszkanie, zwykle trzeba się liczyć z koniecznością comiesięcznego opłacania czynszu. Zawiera się w nim koszt utrzymania części wspólnych czy administracji. Czasami taka kwota stanowi dość duże obciążenie domowego budżetu. Można jednak uniknąć jej płacenia, wybierając coraz częściej dostępne mieszkania bezczynszowe. Dowiedz się więcej na temat tego typu nieruchomości.

Mieszkanie bezczynszowe – o co chodzi?

Wywóz śmieci, utrzymanie zieleni, sprzątanie, administracja, do tego fundusz remontowy… Widząc wykaz kwot, które wchodzą w skład czynszu, łapiesz się za głowę? Nic dziwnego. Tego rodzaju opłaty potrafią być bardzo wysokie. Na szczęście jednak można ich uniknąć, kupując tzw. mieszkanie bezczynszowe. Jak to możliwe? Takie lokale budowane są w określony sposób, aby nie było konieczne wnoszenie comiesięcznych opłat na poczet czynszu. Ten cel osiąga się dzięki brakowi administracji – osiedlem nie zarządza więc ani spółdzielnia, ani wspólnota. Części wspólne zredukowane są do minimum, aby możliwe było ich łatwe utrzymanie we własnym zakresie. Nie istnieje również fundusz remontowy. Stałe opłaty związane z utrzymaniem mieszkania związane są więc jedynie ze zużyciem mediów – każdy lokator reguluje je we własnym zakresie.

Czym jeszcze wyróżniają się mieszkania bezczynszowe?

Najczęściej mieszkania bezczynszowe to takie ulokowane w niewielkich budynkach, w których mieści się nie więcej niż kilka lokali. Sprawia to, że osiedle jest bardzo kameralne, a sąsiadom siłą rzeczy trudno jest zachować anonimowość. Zazwyczaj nie ma też w nich wspólnych wejść ani klatek schodowych, a każdy właściciel nieruchomości ma dostęp do prywatnego ogródka. Dobrym sposobem na nowe mieszkanie bezczynszowe jest zakup lokalu od dewelopera w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej – daje to jednocześnie namiastkę posiadania własnego domu.

Czy nowe mieszkanie bez czynszu to same zalety?

Wiadomo – nowe mieszkanie czy dom to niewielki kłopot, ponieważ wszystkie instalacje, sprzęty i elementy wykończenia działają bez zarzutu. O otoczenie lokali (ścieżki, trawniki, żywopłoty) zazwyczaj dbają sami mieszkańcy, każdy ma bowiem swoją część posesji. Jeśli budynek jest dobrze zaprojektowany, a lokatorzy zgodni, nie powinno być problemów z żadnym z aspektów utrzymania budynku. Należy jednak pamiętać, że mogą pojawić się kwestie sporne i dodatkowe koszty, a to. będzie wymagało pewnego wysiłku oraz porozumienia, co nie zawsze okazuje się proste. Problem może pojawić się też przy dużych awariach czy konieczności przeprowadzenia generalnego remontu obejmującego więcej niż jedno mieszkanie – wówczas brak funduszu remontowego może dać się we znaki.

Zalety mieszkań bezczynszowych

Mimo tego, że mieszkanie bezczynszowe to nie rozwiązanie idealne, to jednak ma wiele zalet. Można wśród nich wymienić:

  • brak opłaty za administrację spółdzielni czy wspólnoty mieszkaniowej,
  • możliwość uzyskania niskich kosztów utrzymania lokalu dzięki samodzielnemu wykonywaniu pewnych prac – szczególnie jeśli jest to nowe mieszkanie zaprojektowane zgodnie z zaawansowanymi technologiami,
  • kameralną zabudowę, więzy z sąsiadami,
  • możliwość podziału obowiązków między sąsiadów zgodnie z ich preferencjami i predyspozycjami – większa swoboda w zakresie wykonywanych prac i podziału kosztów.

Dzięki temu mieszkania bezczynszowe zazwyczaj są tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne. Jeśli wybierzesz dobry projekt i jesteś gotowy na nieco większą odpowiedzialność, możesz sporo zaoszczędzić.